REHBERLİK


Anasayfa > Rehberlik > Nasıl Çalışmalı? > İngilizce

İngilizceye nasıl çalışmalıyız?

İngilizce aslında öğrenmesi çok zevkli ve kolay bir dildir.İngilizce bize gerçek anlamda zor bir  "yabancı dil" olarak görünebilir.. Bu yabancılığı ise, bize bu dil öğretilirken kalıp ve kelime ezberletilmesinden dolayı yaşıyoruz.

 Aslında bir İngilizin, bir Amerikalının, İngilizce iletişim kuran insanların günlük yaşamda kullandıkları kelimeler, deyimler ve cümleler gerçekte hiç de zor değildir. Önemli olan sadece kalıplardan kurtulup; bir İngiliz, bir Amerikalı gibi "düşünerek" konuşma, yazma, okuma ve dinleme becerisini kazanabilmektir.

İngilizce öğrenmek kolaydır çünkü İngilzce yapı itibarı ile tek düze kurallardan oluşan bir dildir.Yani İngilizce öğrenmek için çok zeki olmaya gerek yoktur. Dileyen ve uğraşan herkes kolayca İngilizce öğrenebilir.

 

İNGİLİZCEYİ NASIL ÖĞRENMELİYİZ!?


-Konuşmaktan çekinmeyin!

Yeni bir dili öğrenirken çoğu insanın karşılaştığı problem kendi korkularıdır, kelimeleri doğru söyleyemeyeceklerinden endişelenirler, aptal gibi görüneceklerini düşünürler ve çoğunlukla konuşmazlar. Ama siz bu şekilde düşünmeyin! Bir şey öğrenmenin en iyi yolu pratik yapmaktır.

 

-Bütün kaynaklarınızı kullanın!

İngilizce'yi bir okulda dahi öğreniyorsanız bu sizin dışarıda da İngilizce öğrenemeyeceğiniz
anlamına gelmez. Değişik kaynaklar, yöntem ve araçlar bunu daha da hızlandırmanızı sağlar. İngilizce'nizi geliştirmek için bir çok değişik yol vardır, bu yüzden kendinize bir limit koymayın
İngilizce ile içli dışlı olun!

İngilizce öğrenmek için en güzel yol kesinlikle İngilizce'yi sürekli kullanmaktır. Notlarınızı İngilizce olarak alın, odanıza İngilizce kitaplar yerleştirin, İngilizce haberleri izleyin, filimler ve televizyonu İngilizce olarak izleyin. Arkadaşlarınızla istediğiniz zaman İngilizce konuşun. Etrafınızda ne kadar çok İngilizce materyal olursa o kadar çabuk öğrenirsiniz ve İngilizce olarak düşünmeye başlarsınız..

 

-Ana dili İngilizce olan insanları mümkün olduğunca çok dinleyin!

İngilizce'yi başkalarına öğretebilmek için 2. dil olarak öğrenmiş bazı iyi İngilizce öğretmenleri var ama kaliteli okulların çoğunun ana dili İngilizce olan öğretmenleri çalıştırmasının da bazı sebepleri var ; bunun bir sebebi de bu öğretmenlerin doğal telaffuzlarındandır ki bunu öğrenciler taklit etmek durumundadır.

 

-İngilizce film ve TV izleyin!

Bu sadece eğlenceli bir yöntem olmakla kalmıyor aynı zamanda çok etkili.. İngilizce filmleri izleyerek ( özellikle İngilizce altyazılı ) kelime hazinenizi geliştirirsiniz ve aktörlerin telaffuzlarını duyarsınız. Eğer haberleri izlerseniz değişik aksanlar duyma olanağınız da olur.

 

-İngilizce Müzik Dinleyiniz!

Müzik İngilizce öğrenmede etkili bir yöntemdir. Aslında müzik kavramayı geliştirmek için sıkça kullanılır. En iyi öğrenme yolu ise şarki sözlerini yazılı olarak edinmek ve sanatçıyla beraber söylemektir. Internet ortamında şarkı sözlerini kolayca bulabileceğiniz siteler var. Bu yolla hem kulağınızı hem de okumanızı aynı anda geliştirebilirsiniz. Özellikle şarkı söylemeyi seviyorsanız iyi.

 

-Kendi sesinizi kaydedin!

Kimse kendi sesini bir teypten dinlemekten hoşlanmaz ama bu bir bakıma sizin için eğlenceli bir etkinlik olabilir.. Ses kayıtlarınızı zaman zaman karsılaştırmak iyidir.. Kendi sesinizdeki hiç aklınıza gelmeyecek değişimi görerek şaşırabilirsiniz..

 

-İngilizce dinleyin!

Bununla anlatmak istediğimiz, telefonda konuşun ya da radyo dinleyin veya İngilizce CD dinleyin; bu TV ya da film izlemekten farklıdır çünkü konuşan insanı görmezsiniz.. Çoğu İngilizce öğrenen insan telefonda konuşmanın yaptıkları en zor şeylerden biri olduğunu söylerler. Ve bunu geliştirmenin tek yolu pratik yapmak.

 

-Mümkün olduğunca çok çalışın! Kitap okuyun, Araştırma yapın, ve Test çözün!

 Çoğu insan alıştırmaların ve testlerin eğlenceli olmadığını düşünür... ama, bu yolla İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Bunu yapmanın en güzel sebeplerinden bir tanesi de bir cevap anahtarının olması ve ne kadar yol kat ettiğinizi ölçmenizdir! kendinizi hiç denemezseniz ne kadar yol aldığınızı da bilmezsiniz.Kitap okumak İngilizce cümle ve kalıpları anlamada çok etkilidir.Konuştuğunuz zaman farketmeden kitap içerisinde bulunan cümle ve kalıpları hiç düşünmeden kullandığınızı ğöreceksiniz.

 

 SBS  sınavında İngilizce'den başarılı olabilmek için neler yapmalı;


1-Soru  çözümü için kelime bilgisi olmalı

SBS'lerde çıkmış İngilizce sorulara dikkat ettiğimizde gramerden çok öğrencilerin yorumlama, verilen metin ile resmi ilişkilendirme becerilerini ölçme yönünde olduğunu görüyoruz.. Bu tür soruların çözümü için kelime bilgisine daha çok ihtiyaç duyuluyor"

 

2-Kelimeleri mutlaka öğrenin


İngilizce dersine başlamadan önce mutlaka o ünite içerisindeki kelimeleri kendi başımıza sözlük kullanarak öğrenmeye çalışmalıyız. Öğrendiğimiz kelimeleri bir deftere not edip bunları sık aralıklarla tekrar etmeliyiz. Kelime kartları dahi yapabilirsiniz.Bu tekrar etme işini de arkadaşlarımızla bir oyun haline getirebiliriz. İngilizce olarak seviyesi yaşa uygun ve dil kullanma becerisine göre uygun hikaye kitapları okunmalıdır.


MEB kitaplarında (Spot on ve My English) verilen Ünite kelimeleri SBS sınavında başarılı olabilmek için çok önemlidir.

Not: Anafen dergilerinde verilen kelimeler bu iki kitaptaki kelimeleri kapsar.

 

3-Geçmiş sınavların soruları mutlaka çözülmeli

SBS sınavına dikkat ettiğimizde çıkan sorular birbirine yakın tarzda geliyor.Bu yüzden geçmiş sorular mutlaka çözülmeli ve çıkan kelimeler bilinmelidir.Hangi konudan kaç soru geldiği de çok önemlidir.Bazen bir konudan iki soru gelebilmektedir.

Not: Soru çözümlerinde Anafenin web sayfasında bulunan Çalışma dergileri ve KDS soru çözümlerine her bir öğrenci mutlaka bakmalıdır.

 

4-Dersler iyi dinlenmeli ve derse katılmalı

İngilizce derslerinde dersi dinlemek çok önemlidir.Çünkü dil yapısı bazı konularda oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir.Bazı zamanlar veya cümle yapıları Türkçede yoktur.Bu sebeple bu konuları derslerde iyi dinleyip anlamak gerekir.Derslerde not alınmalı ve öğrenci derse katılmalıdır.Anlamadığınız konu ve sorular mutlaka öğretmene sorulmalıdır.

Bu konuda Anafen TV'de İngilizce konu anlatımını takip etmek SBS sınavında başarılı olmak için çok faydalıdır.Anlamadığınız konuları mutlaka tekrardan dinlemelisiniz.

Not: Anlatılan konular MEB'in müfredatına uygun olarak hazırlanmıştır.


 Kısaca;

-Derste mutlaka not tutunuz. Öğretmenin vurguladığı yerlere daha sonra tekrarlarınızda anlayabileceğiniz işaretler koyunuz. Açıklamalar yazınız.

-Konunun kalıcı olabilmesi için akşam mutlaka 10 dakikalık tekrar yapınız.

-Kelime kartları oluşturup sürekli tekrar ediniz.

-İngilizce de Formülleri ezberlemekten ziyade konuyla ilgili soru çözerek bu formülleri sık sık kullanınız.

-Odanızın fiziki şartlarını ders çalışmaya uygun hale getiriniz. (İngilizce kelimeler yazılı kağıtlar asabilirsiniz.)

-Anafen TV'yi ve Net soru çözümlerini mutlaka takip ediniz.

-Etkinlikte verilen alıştırmaları yapınız.

-Dergi sonundaki soruları ve Çalışma dergileri sorularını mutlaka çözünüz.

-Yapamadığınız soru veya anlamadığınız konuları mutlaka öğretmene sorunuz.

 

Son olarak,

İngilizceye çalıştıkça sevecek ve bırakamayacaksınız.

 

 

 


Copyright © 2012 Anafen Dershaneleri | Tüm hakları saklıdır.
Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi | Web Sitesi Sorumluluğu ve Yasal Hakları