REHBERLİK


Anasayfa > Rehberlik > Ana Baba Okulu

Ana Baba Okulu

Anafen

Çocuğumun Verimli ve Düzenli Ders Çalışmasını İstiyorum Diyen Ailelere...

Bana söylersen unuturum, gösterirsen yarısını unuturum, yaparsam unutmam.
(Çin Atasözü)


Hepimizin çok iyi bildiği gibi uzunca bir yaz tatili ve ardından gelen diğer tatillerden sonra öğrencinin ders çalışmaya kendini adapte etmesi, düzenli ders çalışma alışkanlığı kazanması oldukça zor olabiliyor. Bazen öğrencinin, tatil psikolojisini üzerinden atıp yeniden ders çalışma alışkanlığı kazanması, zamanını verimli ve etkin kullanabilmeyi öğrenmesi birkaç ayını alabiliyor. Geçen her günün çok değerli olduğu sınavlara hazırlık sürecinde çocuğuna destek olmak isteyen ailelerden öğrenci ile ilgili yukarıda da belirttiğimiz sebepleri de içine alan "çocuğuma ders çalışma alışkanlığı kazandıramadım. Birinci dönemin nerdeyse yarısı oldu hala oyalanıp duruyor" vb. şikayetler duyuluyor.

Sınava hazırlanan bir öğrencinin velisi olarak bu ve benzeri problemlerle karşılaşmamak için nelere dikkat etmeliyiz? Aile neler yapmalı ki hem öğrencinin verimli ders çalışmasına destek olsun hem de sürekli ders çalış diyerek öğrenciyle aralarındaki iletişimin olumsuz etkilenmesine sebep olmasın?

Anne ayı, yavrusuna, balık tutmayı nasıl öğretir. Hiç düşündünüz mü?

5-6 aylık yavru ayı, anneyle birlikte suya girer, anne ayı balık yakalar birlikte yerler. Birkaç hafta sonra, anne ayı yakaladığı balığı sıkarak öldürür ve ağzından düşürür! Yavru ayı bu balığı yakalar! Bu oyun haftalarca sürer. Anne ayının suya düşürdüğü balık her defasında biraz daha çanlıdır. 5 - 10 saniye zamanı olsa iyice canlanıp kaçabilir. Ama yavru ayı buna fırsat vermez. Aylar sonra anne ayının ağzından düşen balık tam canlıdır. Yine de kaçamaz. Çünkü yavru ayı da artık usta bir balık avcısı olmuştur. Anne bunu görür ve artık yavrusuna balık vermez, aç bırakır. Hatta bitkisel besinlerle ya da başkasının artıkları ile beslenmesine de izin vermez. Aç kalan yavru ayı çareyi nehirden balık yakalamakta bulur.

Etkili ana-babalar üzerine yapılan araştırmalar göstermektedir ki;

a- Etkili anne-babalar, çocuğunun eksik yanlarını iyi bilen ve nasıl motive edeceğinin bilincinde olan anne babalardır.

b- Çocuğunun hatalarını yüzüne vurmadan, deniz feneri gibi doğru yolu gösteren ve netice için sabretmesini öğreten kişilerdir.

c- Bu alanla ilgili kitap okuyan veya rehberlik desteği alarak kendini yetiştiren ebeveynlerdir.
SBS hazırlık sürecinde öğrenci nasıl çalışırsa daha verimli olur? Hangi derslere daha çok, hangilerine daha az çalışmalıdır? Çalışma ortamı nasıl olmalı? gibi soruların cevabını bu konuda kendini yetiştirmiş aileler bilirler. Çocuğunun başarılı olacağına inanan aile onu sürekli motive ederek öğrencinin de bu inancını pekiştirir. Eğitim psikolojisinde buna "öğrenmeyi öğrenirken bilinçli destek" denir. Bu öğrenci başarısında birebir ders anlatan öğretmen kadar etkilidir.


Copyright © 2012 Anafen Dershaneleri | Tüm hakları saklıdır.
Kullanım Koşulları | Gizlilik Politikası | Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi | Web Sitesi Sorumluluğu ve Yasal Hakları